CE w UK uznawane bezterminowo (?)  – brexitu cd.Cert Info

Dnia 1 stycznia 2021 r. (brexit) Wielka Brytania wprowadziła nowy znak UKCA (UK Conformity Assessed), który oznacza, że produkt spełnia wymagania prawne dotyczące sprzedaży na rynku Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja i Walia). Znak UKCA dotyczy większości produktów, dla których obowiązuje oznakowanie CE, takich jak maszyny, niskonapięciowy sprzęt elektryczny, urządzenia ciśnieniowe, radiowe, zabawki i inne. Znak UKCA nie obowiązuje jednak w Irlandii Północnej, dla której przewidziano stosowanie znaku UKNI.

Okres przejściowy

Początkowo planowano, że znak CE będzie uznawany w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2022 r., a następnie będzie wymagany znak UKCA. Jednak ze względu na trudności związane z pandemią COVID-19 i brexitem, rząd brytyjski przedłużył ten okres przejściowy do 31 grudnia 2024 r. Oznacza to, że do tego czasu produkty oznaczone znakiem CE będą nadal akceptowane na rynku Wielkiej Brytanii.

CE w UK bezterminowe (?)    – ale nie dla wszystkich

Ku zadowoleniu większości zainteresowanych stron, 1 sierpnia 2023 rząd brytyjski ogłosił, że zamierza umożliwić sprzedaż niektórych produktów z oznakowaniem CE bezterminowo. Dotyczy to 18 grup produktów objętych m.in. dyrektywą maszynową, niskonapięciową, o kompatybilności elektromagnetycznej, ciśnieniową, ATEX i in. Zapowiedź ta nie obejmuje jednak kilku innych grup produktów (np. urządzenia medyczne, wyroby budowlane i in.). Informacje o wymaganiach dla nich zostaną ogłoszone w późniejszym czasie przez brytyjskie instytucje rządowe odpowiedzialne za te grupy produktów.

 

Odwiedź stronę Using the UKCA marking, na której znajdziesz pełną listę grup produktów objętych:

– zamiarem bezterminowego uznawania CE oraz

– innymi zasadami związanymi z UKCA/UKNI.

Strona ta jest regularnie aktualizowana i zawiera linki do innych stron związanych z tematem.

Data opublikowania: 2023-09-19
zaufali nam